Wiosna 2025, nr 1

Zamów

Bogdan de Barbaro: Nie ma zgody na sianie nienawiści

Bogdan de Barbaro. Kraków, marzec 2018. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Wierzę, że zło można pokonywać nie złem, lecz byciem na tyle silnym, że zło nie odważy się z nami walczyć – mówi Bogdan de Barbaro „Tygodnikowi Powszechnemu”.

W najnowszym wydaniu Tygodnika Powszechnego ukazała się rozmowa Anny Goc z prof. Bogdanem de Barbaro, poświęcona niespodziewanej eksplozji przemocy na Uniwersytecie Warszawskim i w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie oraz temu, w jaki sposób wpływają na nas informacje o bestialskich zachowaniach.

WIĘŹ – łączymy w czasach chaosu

Więź.pl to pogłębiona publicystyka, oryginalne śledztwa dziennikarskie i nieoczywiste podcasty – wszystko za darmo! Tu znajdziesz lifestyle myślący, przestrzeń dialogu, personalistyczną wrażliwość i opcję na rzecz skrzywdzonych.

Czytam – WIĘŹ jestem. Czytam – więc wspieram

Dwa tragiczne wydarzenia – zabójstwo lekarza w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie i pracowniczki Uniwersytetu Warszawskiego – wzbudziły falę społecznego lęku. Prof. Bogdan de Barbaro zwraca uwagę, że jeśli potwierdzi się, iż sprawcami byli pacjenci psychiatryczni, może to prowadzić do jeszcze większej stygmatyzacji osób chorych psychicznie – co byłoby głęboko niesprawiedliwe. – Ze statystycznego punktu widzenia zagrożenie przemocą fizyczną znacznie bardziej zagraża nam ze strony osób bliskich niż tych, którzy cierpią na choroby psychiczne – przypomina psychiatra.

W obliczu brutalnych obrazów obecnych w mediach społecznościowych kluczowa staje się rozmowa z dziećmi. Prof. de Barbaro zachęca, by nie unikać tematów trudnych, lecz rozmawiać o śmierci i złu, jakie człowiek potrafi wyrządzić człowiekowi: „Choć okoliczności takiej rozmowy są wywołane przez dramatyczne wydarzenia, dialog z dzieckiem może się okazać cenny”. Psychiatra ostrzega także przed chaosem informacyjnym i etycznym, który wprowadzają media społecznościowe oraz podkreśla rolę rodziców w uczeniu dzieci dystansu do świata tiktokowego.

Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo i politykę.

Cenisz naszą publicystykę? Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.

Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:

Narasta w internecie fala nienawiści dotknęła także tych, którzy służą innym. Po śmierci lekarza szpital musiał zablokować możliwość komentowania w mediach społecznościowych. – Podoba mi się, że dyrekcja szpitala zablokowała spiralę zła. Wolność słowa nie może przecież oznaczać zgody na sianie nienawiści – mówi de Barbaro. Zwraca uwagę, że nienawiść w sieci szerzy się błyskawicznie, anonimowo i bezkarnie, a internet sprzyja polaryzacji emocji.

Wreszcie, profesor zachęca do pogłębionej refleksji nad przyczynami przemocy. Podkreśla, że napięcia między pacjentami a lekarzami są efektem złudzeń, które tworzą media, oraz realnych trudów pracy w ochronie zdrowia. – Wierzę, że zło można pokonywać nie złem, lecz byciem na tyle silnym, że zło nie odważy się z nami walczyć.

Przeczytaj również: By przemoc zaczęła pochłaniać świat, wystarczy pełne pogardy spojrzenie

Podziel się

1
Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.

OSZAR »